Menu Zamknij

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (European Bank for Reconstruction and Development EBRD) Wspólnota Zielonych Miast (Green Cities Community)EBRD Green Cities Community

Kryzys COVID-19 uwidocznił jaką kluczową rolę odgrywają miasta w zarządzaniu kryzysami i dostarczaniu niezbędnych usług mieszkańcom. Uznając to, EBRD “Green Cities” rozszerzył swój mandat na wspieranie miast w radzeniu sobie ze skutkami pandemii, w programie został ujęty zwiększony instrument pomocy finansowej w wysokości do 2,5 miliarda EUR.

ODPOWIEDŹ NA COVID-19
  • Pakiet Solidarnościowy

W marcu ubiegłego roku EBRD udostępnił pierwszy pakiet solidarnościowy mający na celu wsparcie jego miast i gospodarek. Ponadto EBRD zatwierdził 21 miliardów EUR do końca 2021 r. w celu  wsparcia finansowego i politycznego zwalczania bezpośredniego zagrożenia wirusem.

  • Zrewidowany Plan działania na rzecz Zielonego Miasta (Revised Green City Action Plan – GCAP)

Biorąc pod uwagę skutki pandemii i jej prawdopodobne skutki uboczne, EBRD poszerzył zakres GCAP. Ponieważ ekologia pozostaje w centrum planowania, nowy GCAP oferuje bardziej wszechstronne podejście kierując się takimi zasadami jak w szczególności: równość płci, inteligentne technologie mające celu zwiększenia działań przyczyniających się do poprawy środowiska naturalnego oraz ocenę ryzyka podatności na wstrząsy i zagrożenia.

  • COVID-19 seria webinarów

W samym środku kryzysu zostały uruchomione webinaria Odpowiedź na COVID-19 i przeprowadzono sześć webinarów z ponad 1500 uczestnikami. Wraz z uczestnikami paneli zorganizowanych w 10 miastach zbadane zostały tematy od natychmiastowej reakcji na pandemię do przejścia do kompleksowej, zintegrowanej odbudowy zielonej infrastruktury, ekologii oraz rozwoju inteligentnych rozwiązań przyczyniających się do poprawy ochrony i stanu środowiska.

INNE WAŻNE WYDARZENIA
  • EBRD Green Cities podwoił swoje rozmiary

Zarząd EBRD przydzielił dalsze 950 mln EUR na program na kolejne trzy lata, zwiększając jego łączną wartość do 2,5 mld EUR. To rozszerzenie finansowania, dostępne dla wszystkich uprawnionych miast we wszystkich regionach EBRD, pomoże Bankowi wspierać miasta w ich ambicjach związanych z klimatem i środowiskiem naturalnym.

  • Siedem nowych miast  dołączyło do programu

W związku z przyłączeniem się miast takich jak: Semey, Ust-Kamenogorsk, Ganja, Split, Iasi, Warsaw and Ankara, EBRD Green Cities  wspiera teraz sieć 44 miast.

  • Podpisanych 13 projektów inwestycyjnych, z czego dwa kolejne do końca roku:

Projekty te maja na celu dostarczenie zrównoważonej infrastruktury do dziewięciu z naszych miast, w tym modernizację metra w Tbilisi, współfinansowaną przez GCF. Obejmując szeroki zakres sektorów miejskich, zostanie zorganizowanych do 38 projektów w ramach portfolio Green Cities, z czego całkowita wartość 731 mln euro zostanie przeznaczona dla 23 miast. Począwszy od dostawy autobusów elektrycznych w Batumi i Sofii lub ogłoszenia przetargu na ich zakup w GAM (Amman) (do końca roku), poprzez ukończenie rozbudowy Oczyszczalni Wody Bovilla w Tiranie, rozpoczęcie prac renowacyjnych w zakresie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej w Kiszyniowie, a skończywszy na  ogłoszeniu przetargu na budowę i rozbiórkę wyposażenia zakładów utylizacji odpadów (CDW) oraz budowę nowego składowiska sanitarnego w Ułanbaatarze, miasta realizują inwestycje w zakresie zielonej infrastruktury przy wsparciu EBRD.

  • Więcej miast zatwierdziło zielony i zrównoważony rozwój w ramach  GCAPs :

Sześć miast zatwierdziło plan działania w ramach zielonych inwestycji GCAPs (Kiszyniów, Sofia, Banja Luka, Batumi, Skopje i Izmir), które obecnie stanowią podstawę ich inwestycyjnych działań na następne pięć lat. Ponadto sześć miast przygotowuje się do realizacji działań w ramach GCAPs (Kijów, Bałti, Ałmaty, Duszanbe, Nowy Sad i Warszawa). Obecnie 26 miast opracowuje i wdraża swoje zielone plany strategiczne.

  • Ustanowienie sieci urzędników ds. zielonego miasta w celu ułatwienia dzielenia się wiedzą i budowania potencjału:

Ta nowa sieć skupia przedstawicieli miast z różnych regionów, którzy mieli zarządzać poprzednimi lub obecnymi projektami w ramach GCAPs. Pierwsze spotkanie sieci odbyło się 3 grudnia, a kolejne zaplanowano na marzec 2021 roku.

PODSUMOWANIE

Działania te były możliwe dzięki wsparciu naszych darczyńców – Austriackiego Federalnego Ministerstwa Finansów, Funduszu Czystych Technologii (CTF), Czech, Wschodnioeuropejskiego Partnerstwa na rzecz Efektywności Energetycznej i Środowiska (E5P), Specjalnego Funduszu Akcjonariuszy EBRD (SSF), UE, Zielonego Funduszu Klimatycznego (GCF), Specjalnego Funduszu Zielonej Energii (GESF), Japonii, Polski, Republiki Korei, Szwecji i TajwanBiznes – Funduszu Współpracy Technicznej EBOR. Dziękujemy im wszystkim za nieustające wsparcie.

Przyszły rok będzie kluczowy dla Zielonych Miast EBRD. Dzięki rozszerzonemu finansowaniu będziemy nadal wspierać miasta, które wychodzą z kryzysu COVID-19 i budują lepszą i bardziej zrównoważoną przyszłość dla swoich obywateli.

Więcej informacji na temat Zielonych Miast EBRD (EBRD Green Cities), można znaleźć tutaj (https://www.ebrdgreencities.com/).

Podobne wpisy