Menu Zamknij

Sprawozdanie z warsztatów dot. projektowania błękitno-zielonej infrastruktury

W dniach 20-23 marca 2024 r. odbyły się warsztaty projektowania BZI dla specjalistów pn. „Między suszą a powodzią”. Zajęcia były prowadzone w Gminie Leśna oraz w Agroturystyce DoWoli w malowniczej wsi Wolimierz na Przedgórzu Izerskim.
Organizatorem warsztatów była Fundacja Sendzimira.
Warsztaty polegały na doskonaleniu umiejętności z zakresu projektowania błękitno-zielonej infrastruktury (BZI) w przestrzeniach publicznych oraz gospodarowania wodą w krajobrazie.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję odnieść się do zrealizowanych już projektów skwerów i promenady z wykorzystaniem błękitno-zielonej infrastruktury w Gminie leśna.
Zaprezentowano również możliwości SCALGO Live, programu do analizy spływu wód powierzchniowych, na którym uczestnicy modelowali w grupach przypisane im obszary studialne.
Tematem przewodnim warsztatów były realne projekty związane z drogami gminnymi i ich zlewniami. Każdy projekt był poprzedzony szczegółową analizą w terenie oraz wywiadami z mieszkańcami. Po wykonaniu prac koncepcyjnych w podziale na trzy grupy, wyniki każdej z grup były zaprezentowane burmistrzowi gminy i pracownikom Urzędu Miejskiego w Leśnej.
Była to niesamowita okazja do wymiany doświadczeń między ekspertami z takich branż jak: architektura krajobrazu, architektura, urbanistyka, branża drogowa.
W warsztatach brał udział przedstawiciel Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Podobne wpisy