Menu Zamknij

Koalicja ds. efektywnego zarządzania otwartymi przestrzeniami w miastach w celu redukcji miejskich wysp ciepła – The Smart Surfaces Coalition

The Smart Surfaces Coalition – „Koalicja na rzecz inteligentnych powierzchni” jest zaangażowana w szybkie i efektywne pod względem finansowym oraz globalnym wprowadzenie rozwiązań w celu redukcji tzw. miejskich wysp ciepła, aby umożliwić miastom swobodny rozwój pomimo zagrożeń związanych z zmianami klimatycznymi. Przyjęte rozwiązania pozwalają zaoszczędzić pieniądze, stworzyć miejsca pracy, zmniejszyć wysoką temperaturę na otwartych przestrzeniach, ograniczyć ryzyko powodzi, spowolnić globalne ocieplenie oraz poprawić warunki życia i zdrowie mieszkańców miast.

Miasta, które inteligentnie gospodarują przestrzenią, obniżają temperaturę miejskich wysp ciepła, oszczędnie gospodarują środkami finansowymi oraz kreują przestrzeń przyjazną do życia dla swoich mieszkańców.

 • Chłodne dachy
  Chłodne dachy mają jasny kolor i są zaprojektowane tak, aby odbijać większość ciepła – w przeciwieństwie do tradycyjnych ciemnych dachów. Kiedy letnie promienie słoneczne oddziałują na ciemny dach, 52% z nich ogrzewa powietrze w mieście. Dachy o jasnych kolorach ogrzewają powietrze do 8%, odbijają dużo światła słonecznego i ciepła z powrotem w przestrzeń.
 • Zielone dachy
  Zielone dachy są pokryte roślinnością, która zapewnia zacienienie, zmniejsza zużycie energii w budynku, oczyszcza powietrze oraz wchłania wodę i lepiej nią gospodaruje.
 • Drzewa
  Drzewa obniżają temperaturę poprzez zapewnienie cienia i transpirację. Drzewa zamieniają CO2 w tlen, oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń poprzez absorbcję drobnych pyłów na powierzchni liści oraz zmniejszają ryzyko powodzi poprzez pochłanianie wody podczas ulewnych deszczów.
 • Fotowoltaika
  Fotowoltaika przetwarza promienie słoneczne na energię elektryczną i zapewnia zacienienie budynków, chodników i innych obszarów publicznych.
 • Nawierzchnie odbijające promienie słoneczne
  Do nawierzchni odbijających światło należą jasne drogi, chodniki i parkingi. W takich chodnikach stosuje się odblaskową masę uszczelniającą, która odbija światło słoneczne, zamiast pochłaniać je (tak jak w przypadku ciemnej nawierzchni i wytwarzać ciepło ogrzewające powietrze w mieście). Wspomniana odblaskowa masa uszczelniająca chroni również nawierzchnię, przedłużając jej żywotność.
 • Nawierzchnie przepuszczalne i półprzepuszczalne
  Nawierzchnie przepuszczalne i półprzepuszczalne ułatwiają odpływ wód opadowych, pozwalając deszczowi przenikać przez powierzchnię, zasilając wody gruntowe i zmniejszając ryzyko powodzi.
 • Bioretencja
  Przydrożne kanały przeznaczone do koncentracji wód opadowych, ogrody deszczowe i inne formy bioretencji zmniejszają ryzyko powodzi i przepełnienia systemu kanalizacji burzowej, pozwalając deszczowi spływać do zielonych, porowatych zbiorników, zasilając w ten sposób wody gruntowe.
 • Powierzchnie łączone
  Łącząc wszystkie powyższe rozwiązania, miasta mogą zmaksymalizować korzyści z jednej powierzchni. Na przykład:
  1. Zielone dachy + Solar PV generują czystą energię, zmniejszają zużycie energii w budynku, zarządzają wodą opadową i oczyszczają powietrze;
  2. Przepuszczalne i półprzepuszczalne nawierzchnie + chłodne powierzchnie odbijają ciepło, pochłaniają wodę opadową i oczyszczają powietrze.

Narzędzie analityczne: The Smart Surface Analytic Tool

Narzędzie analityczne Smart Surface (Inteligentne powierzchnie) to bezpłatne narzędzie, które pozwala miastom określić koszty i korzyści jakie wynikają z redukcji miejskich wysp ciepła w ich miastach. Mechanizm analityczny opiera się na 6 latach badań i rozwoju prowadzonych w miastach testowych, takich jak Waszyngton DC, El Paso, TX i Filadelfia, PA – Raport: „Delivering Urban Resilience” jest wynikiem tych prac. Szczegółowy model finansowy zawarty w tym raporcie jest rozszerzany do użytku we wszystkich miastach z pomocą partnerów Stowarzyszenia: Smart Surface.

Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie:  https://smartsurfacescoalition.org/costbenefit-analytic-tool?s=03

Raport jest możliwy do pobrania ze strony: https://smartsurfacescoalition.org/analysis/delivering-urban-resilience-full-report

Podobne wpisy